Για πρώτη φορά ο Κολοσσός νίκησε τον Ολυμπιακό και προκρίθηκε στο κύπελλος Ελλάδας στο μπάσκετ

1929

Με το… δεξί ξεκίνησε ο Κολοσσός H Hotels τις επίσημες υποχρεώσεις του για τη σεζόν 2020/21, καθώς νίκησε 78-71 τον Ολυμπιακό Β’ και προκρίθηκε στη 2η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Νωθρό ξεκίνημα στο ματς για την ομάδα μας, με τον Ολυμπιακό Β’ να πηγαίνει στο 5-0, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «θαλασσί» πήραν τον έλεγχο, κάνοντας αρχικά ένα σερί 0-7 για το προβάδισμα (5-7), ενώ βρίσκοντας λύσεις έξω από τα 6,75μ., έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +8 (10-18).

Στο ίδιο τέμπο συνέχισαν οι παίκτες του Καντζούρη και στο δεύτερο δεκάλεπτο, διατηρώντας το προβάδισμά τους (15-23). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πλησίασαν στο -4 (21-25), στα μισά. Ωστόσο, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα μας έσφιξε στην άμυνα, είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ και βρίσκοντας εύκολα καλάθια έφτασε στο +12 (26-38), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ της 38-27.

Με την ίδια σοβαρότητα συνέχισαν οι «θαλασσί» και στην αρχή του δεύτερου μέρους, διατηρώντας την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια τιμή (37-52). Στα τελευταία τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου, η άμυνα της ομάδας μας χαλάρωσε, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 51-58.

Τα πολλά λάθη των παικτών του Καντζούρη έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό Β’ να μειώσει στο καλάθι (58-60), στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, η ομάδα μας αντέδρασε με τον Λιάπη για το +6 (58-64), ενώ με μπροστάρη τον ίδιο η διαφορά πήγε στο +8 (61-69), στο 37’. Εκεί, ουσιαστικά οι «θαλασσί» έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 27-38, 51-58, 71-78

Ολυμπιακός Β’ (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 8, Κουρτίδης, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 12 (1), Κολοβέρος 14 (1), Τσόχλας 4, Σκουλίδας 6 (2), Κάδρας, Χρηστίδης 13 (1), Τσάμης 5 (1), Μελισσαράτος 9 (1).

Κολοσσός H Hotels (Καντζούρης): Καμαριανός 2, Ξανθόπουλος 10 (3), Λάιλ 13 (2), Άρτις 15 (1), Λιάπης 12 (2), Αρσενόπουλος 1, Καντέρ 12, Μπιλλής 3 (1), Τούμπα 2, Γκόινς 8.